تبلیغات
انتخابات سال 92،انتخاباتی پرشور وحماسه ساز

  فارسی   English   Arabic              راهکارهای حماسه سیاسی واقتصادی                  اصول رقابت              نقشه دشمن          ویژگی نامزد اصلح           تجربیات هشتاد و هشت

منوی وبلاگ

:: صفحه نخست
::
تماس با ما
::
ایمیل ما
::
لینك آر اس اس
::
آرشیو مطالب

موضوعات

:: راهکارهای حماسه سیاسی واقتصادی
:: رهنمودهای امام خامنه ای(مدظله العالی)وامام خمینی (ره)درباره انتخابات ریاست جمهوری یازدهم
:: دستنوشته های انتخاباتی من
:: مناظرهای انتخاباتی
:: نشریه کلام امام
:: ملاک ها و معیارهای وویژگی های انتخاب اصلح
:: آثار و نتایج حضور گسترده مردم در انتخابات
:: انتخابات از نگاه دیگر
:: بایسته های اخلاقی انتخابات
:: وظایف رئیس جمهور آینده
:: نشاط سیاسی و اراده ملت
:: اخلاق رسانه ای
:: انتخابات نماد وحدت و عزت
:: التزام به قانون گرایی در رقابت های انتخاباتی
:: روشنگری در انتخابات
:: انتخابات وآرامش سیاسی
:: انتخابات و نقش مردم در خلق حماسه حضور
:: نقش مردم در انتخابات
:: جایگاه و کارکردهای شوراهای اسلامی شهر و روستا
:: جایگاه ریاست جمهوری و قوه مجریه در قانون اساسی
:: انتخابات تجلی مردم سالاری دینی
:: انتخابات 92 ورسانه های بیگانه و دشمنان انقلاب اسلامی
:: رسانه ملی و خلق حماسه سیاسی
:: انتخابات، مظهر حماسه ملّی
:: شرایط ومیزان اثرگذاری انتخابات 92در منطقه
:: بصیرت و ولایت
:: روحیه نشاط و امید، زمینه ساز خلق حماسه"حضور گسترده"
:: اخبار انتخابات ریاست جمهوری یازدهم
:: اهمیت حضور مردم در انتخابات وهجمه دشمن برای تضعیف وکم جلوه دادن
:: نقش وجایگاه شورای نگهبان
:: نامزدهای اصلاح طلب
:: نامزدهای اصولگرا
:: نامزدهای احتمالی
:: دانلود فایل های پاورپوینت پیرامون انتخابات
:: پیامک وتصاویروکلیپ های انتخاباتی
:: حماسه سیاسی از دیدگاه امام خمینی
:: حماسه اقتصادی از دیدگاه امام خمینی
:: وجه تسمیه سال حماسه سیاسی وحماسه اقتصادی
:: نقش جوانان در حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی
:: حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی از منظر مقام معظم رهبری
:: نقش نخبگان در حماسه سیاسی
:: حماسه سیاسی و انتخاب اصلح
:: منظور از حماسه سیاسی در کلام رهبری
:: نقش زنان در خلق حماسه سیاسی
:: ضعف ها و قوت های دولت یازدهم
:: سخنان مقام های ارشد نظام جمهوری اسلامی ایران درباره انتخابات ریاست جمهوری یازدهم
:: تبعین نقش رسانه های خارجی در تضعیف حماسه سیاسی
:: (حماسه سیاسی واقشار مردم)

موضوعات

حماسه های پایدار
ا
مسابقه وبلاگنویسی حماسه(مرکزی)
جشنواره وبلاگنویسی انتخابات(تهران)
منظور از حماسه سیاسی درکلام رهبری(رضا)
حماسه پایدار
صفحه ویژه انتخاباتی در سایت رهبرم
شاخص انتخابات
فهم ملت
دشمن شکن
ملاک ومعیار انتخاب اصلح
عزم حماسه-بصیرت سیاسی
رای من ثمره خون شهدا...
شاهسنایی
رای یک ایرانی
ما همه رهسپاریم
شکوه حضور
جوان ولایتی
این عمار
مقتدر مظلوم
انتخابات سال 92
حماسه سیاسی وحماسه اقتصادی
جنگ نرم
حامیان ولایت
حامیان ولایت سید علی
وبلاگهای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم
سپاه سایبری
سید ما مولای ما دعا کن برای ما
رزمنده مجازی
جبهه فرهنگی فاطمیون
بصیرت بسیجی
حامیان ولایت سید علی
حماسه های پایدار
عصرظهور
آرشیو پیوند ها ارسال پیوند

نظرسنجی

با توجه به انصراف حداد عادل و عارف از ادامه رقابت ها/ رئیس جمهور منتخب شما کدامیک از شخصیت ها می باشد؟ آمار وامکانات دیگر

نویسندگان :
:: حسین رضایی

گرافیک وطراح قالب وبلاگ :حسین رضایی

آپلود عکس 

 جشنواره وبلاگ نویسی جهاد سایبری اورموی

 

 


پیام وبلاگ

 

حماسه سیاسی و اقتصادی و نقش بخش فرهنگ
مرتبط با : راهکارهای حماسه سیاسی واقتصادی
      
   
حماسه سیاسی و اقتصادی و نقش بخش فرهنگ نویسنده: دکتر محمدرضا اخضریان کاشانی

تنظیم و ویرایش: سایت حرف آخر

 

الف) مقدمه و ضرورت بحث

 

همه ما ایرانیان سالیانی است که به نامگذاری هر سال توسط مقام معظم رهبری خو کرده ایم. نامگذاری هرسال همچون نامگذاری کودکی است که با تمام ویژگی های برآمده از فرهنگ خانواده کودک، نامی مناسب برای او برگزیده می شود و تلاش می شود تمام صفات و ویژگی های نام انتخابی برای کودک متحقق و متجلی گردد. چند سالی است که اقتضای خانواده بزرگ ایران، گام زدن در مسیر اقتصادی است و نام این کودک نوپای تمدن ساز ، بنا بر اقتضای تاریخی خود اقتصادی است.
سال 1392 نیز به روال این سالیان، نامی بر خود گرفته که از یک جهت همنوا با نام های چند سال اخیر و از جهتی دیگر با آنها متفاوت است. امسال مقام معظم رهبری با ایجاد یک فضای جدید سیاسی، گفتمان تمام اقتصادی حرکت انقلاب را به گفتمان اقتصادی - سیاسی مبدل ساختند که این خود فرصتی برای باز خوانی و باز سازی کلان گفتمان انقلاب اسلامی در مسیر پیشرفت و عدالت است و این تغییر را نه یک چرخش ساده که در حد یک
حماسه توصیف کردند.
سال 92 در یک نگاه ژرف اندیش ممکن است سرآغاز یک رویداد حماسی بزرگ تر باشد. حماسه ای که شاید تمدن نوین ایران اسلامی را دستخوش حوادث خود سازد. هشت سال آینده این سرزمین، سال های متفاوت با گذشته می تواند باشد. در عرصه بین المللی، رودررویی یا تعامل نظام حاکم جهان با ایران، الگو گیری جنبش ها و جریان های اسلامی و غیر اسلامی از ملت ایران در ایجاد یک تمدن همگرا و موضوعات عمیق جهان همگی می تواند در هشت سال آتی شکل جدی تری به خود گیرد.
در بعد داخلی نیز علاوه بر تعیین رئیس جمهور - که بر اساس تجربه معمول دوره های گذشته، احتمالا دو دوره را تجربه خواهد نمود - شاهد حوادث دیگری نیز خواهد بود که هریک در روند تحولات جاری نظام آثار غیر قابل انکاری خواهد داشت. دوران نوزایی انقلاب با پالایش درونی سال 88 از نیروهای واگرا و تلاش ایشان برای بازگشت همراه با تغییرات کلان، عدم صورت بندی جدید نیروهای انقلاب پس از فتنه 88 ، پایان دوره مسوولیت یا به سن بازنشستگی رسیدن بخشی از نیروهای اصیل انقلاب که طی هشت سال آتی جای خود را به نیروهای جوان تر و زمام برخی امور حیاتی کشور در سطوح عالی نظام را به آنان خواهند سپرد و تاثیر گذاری جریان حاکم بر مدیریت اجرایی کشور بر مجموعه این تحولات (که هریک نیاز به تفصیل بیشتر دارد) مقدماتی است که ممکن است رهبر انقلاب را برای برگزیدن نام حماسه برای رویداد سال 92 ترغیب نموده و دعوتی است از نیروهای انقلاب تا در این سال های آتی نقش حماسی خود را بار دیگر ایفا کنند.
در عرصه اقتصادی نیز گرچه روند حرکت انقلاب به سمت تعالی و پیشرفت بوده اما سرعت و شتاب این حرکت در دوره ای که بازدارنده های اقتصادی با همان سرعت و گاه بیشتر درجهت مخالف درحال حرکت می باشند و پیشرفت ایران را با کندی روبرو ساخته اند نیاز به حماسه ای است قهرمانانه که علاوه برحرکت در مسیر پیشرفت و عدالت ، نتیجه ای خارق العاده داشته و در خاطره یکایک ایرانیان به یادگار بماند و در الگوسازی تمدن اسلامی جدید، به عنوان یک الگوی موفق مورد بهره برداری جریانات انقلابی جهان قرارگیرد.
در این میان آنچه طی سالیان اخیر درمیان دستگاه های فرهنگی خودنمایی کرده، نبود برنامه واحد و هدفمند در جهت تحقق عنوان سال های اقتصادی بوده که عمدتاً ناشی از عدم تبیین صحیح و مناسب نقش و سهم بخش فرهنگ در تحقق اهداف اقتصادی و سیاسی نظام بوده است.
در این نوشتار برآنم تا در حد وسع و بضاعت، با بررسی اجزای مختلف نامگذاری سال 92 به تصویر روشن تری از
حماسه اقتصادی و سیاسی و نقش بخش فرهنگ در تحقق آن دست یابم.

 

ب) تعریف :

 

حماسه ، ایجاد یک رویداد قهرمانانه ملی است که حاصل باز خوانی و باز تولید ادراک ملی از توانایی های درون زای یک ملت است .

 

ج) رابطه حماسه آفرینی با اقتصاد و سیاست :

 

هنگامی که رویدادهای بزرگ ملی در عرصه های سیاسی یا اقتصادی براساس شرایط تولید حماسه رخ دهد و نتیجه ای فراتر از اقدامات فردی و مقطعی آن ملت در عرصه های سیاسی و اقتصادی داشته باشد خلق حماسه رخ داده است. چنانچه رقم زدن یک نتیجه غیر قابل پیش بینی در عرصه انتخابات سیاسی یا رکورد شکنی تاریخی در عرصه اقتصادی می تواند یک حماسه تلقی گردد.

 

د) ویژگی های حماسه :

 

هر حماسه باید دست کم پنج ویژگی اسطوره ای ، قهرمانی ، ملی ، خرق عادت و برآمدن از واقعیات اجتماعی را در خود داشته باشد.

اسطوره :

ویژگی اسطوره ای حماسه به معنای امکان مقایسه آن با رویدادهای ملی است که یک ملت در حافظه تاریخی خود به عنوان نقاط عطف تاریخی خود محسوب وبه آنها مباهات می کند چنانچه ایرانیان همواره به پیروزی های خود بر رومیان مباهات کرده اند و یا رستم را اسطوره خود تلقی نموده اند.

قهرمانی :

ویژگی دیگر هر حماسه رویکرد قهرمانانه آن است که حاصل شجاعت و دلیری افراد، گروه ها ، اقوام یا یک ملت در رویداد آن می باشد. این ویژگی، حماسه ها را از اقدامات عادی یا تصادفی که ممکن است درتاریخ رخ داده باشد جدا می سازد چنانکه کاوه آهنگر برای ایرانیان یک حماسه ساز قهرمان تلقی می شود. در این ویژگی، وجود ضد قهرمانان یک ضرورت انکار ناپذیر و چالش میان قهرمانان و ضد قهرمانان است که حماسه را رقم می زند.

ملی بودن :

حماسه الزاماً باید برای یک ملت، حماسه تلقی شود. بسیاری از رخدادهای تاریخی قهرمانانه برای یک طایفه، قبیله یا قوم رخ داده که گرچه در سطح همان طایفه ارزشمند می باشد اما تا زمانی که آن قوم، یک ملت محسوب نگردد ارزش ملی ندارد وحماسه ملی تلقی نمی گردد. حماسه باید برای تمامیت یک ملت، حماسه تلقی شود و آحاد یک ملت به آن افتخار کنند چنانچه رستم و حماسه او برای ایرانیان یک حماسه ملی است.

خرق عادت :

یک رویداد هرچند بزرگ که قابلیت تکرار مداوم داشته باشد و از عهده افراد زیادی برآید از دایره حماسه بودن خارج است. حماسه باید یک اقدام نوآورانه و غیرقابل تکرار باشد که بطور معمول، کمتر کسی انتظار تحقق آن را دارد.

برآمدن از واقعیت اجتماعی :

ویژگی یک حماسه برآمدن از متن جامعه است. حماسه های برساخته شده یا جعلی و رخدادهایی که دیگران برای یک ملت رقم زده اند اگرچه ممکن است درتاریخ نقش مهمی ایفا کرده باشد اما برای آن ملت حماسه نخواهد شد .برکناری و اعدام صدام گرچه برای عراقیها یک رویداد تاریخی است اما یک حماسه نیست چرا که حاصل و بازتاب توان ملی در خلق آن نبوده است .

 

هـ) فرهنگ و حماسه :

 

فرهنگ ، فضای تنفسی است که یک ملت در درون آن به خلق رویدادها می پردازد. فضایی که اگر سرشار از روح ایثار و شجاعت باشد، حماسه و اگر مملو از یاس و ناامیدی باشد، عقب ماندگی و وابستگی تولید می کند. وظیفه فرهنگ ، ایجاد فضای تنفسی است که حماسه ملی عرصه های سیاسی و اقتصاد، در فضایی سرشار از امید و ایثار، شجاعت، نگاه ملی و رویدادی نوآورانه به خلق حماسه های سیاسی و اقتصادی رقم زنند و بی شک در ایجاد حماسه های سیاسی و اقتصادی، سهم فرهنگ نه تنها کمتر نیست که بسیار بر جسته ترازگذشته خود را مسؤول و وظیفه مند تلقی می کند.

 

و) ایران معاصر و آسیب شناسی فرهنگ حماسه سازی :

 

اگر به تاریخ چند هزار ساله ایرانیان بنگریم سرشار از حماسه های ملی است که یکایک ایرانیان فارغ از گرایشهای عقیدتی و سیاسی و اقتصادی به آن افتخار می کنند .اما هنگامی که از این هزاران سال می گذریم به سی و پنج سال اخیر می رسیم شاید بتوان قهرمانان، اسطوره ها رویدادهای ملی و خرق عادت های فراوان یافت که اگر در یک بستر حماسی به نسل های بعد منتقل می شد، آنچه امزوز ایرانیان به آن مباهات می کنند از تمام آنچه در طول تاریخ به آن مباهات کرده اند سر می زد. کمتر کسی است که شکست حصر آبادان یا فتح خرمشهر را یک حماسه ملی با قهرمانان اسطوره ای نداند، یا به فضا فرستادن موشک ها یا موجودات زنده و تولیدات دانشی عظیم در برخی رشته ها را حماسه های ملی این کشور تلقی نکند و یا شهیدان سرفراز این سرزمین همچون چمران و جهان آرا و همت و باکری و باقری و ده ها قهرمان بزرگ این ملت را اسطوره های ملی نشناسد. اما می دانیم که با این وجود کمتر نوجوان و جوانی است که نخستین پاسخش به نام بردن از یک اسطوره موارد بالا باشد.
بخش فرهنگ در ایران امروزکمتر مولد حماسه های ملی در عرصه های گوناگون بوده است و از این رو است که با وجود تولید حماسه های گوناگون ملی در عرصه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی آنگونه که شایسته این حماسه ها بوده است به آنها مباهات صورت نمی گیرد. ایرانیان
، فتح خرمشهر را یک حماسه می دانند اما برای نوجوانان و جوانان این کشور در صدر افتخارات ملی نیست، ایرانیان شهیدان سرافراز دفاع مقدس را اسطوره های حماسه ساز ملی می دانند اما در ردیف رستم و کاوه نمی شناسند. ایرانیان، موشک به فضا می فرستند اما برای آن لطیفه می سازند. ایرانیان اتم را می شکافند اما در فایده مند بودن یا نبودن پرداخت هزینه های آن اختلاف دارند و این موارد گرچه بعضا حاصل کارشکنی ها، توطئه ها و سرمایه گذاری های ضد قهرمانان حماسی این ملت بوده اما نشانگر آن است که بخش فرهنگ که باز تولید کننده اسطوره ها و حماسه ها به زبان حماسی این ملت است سهم و وظیفه خود را به درستی انجام نداده است .
فرهنگ چه در سطح عمومی چه در سطح تخصصی حماسه ساز و حماسه آفرین و اسطوره ساز نبوده است .نه درکتب درسی مدارس و نه در دانشگاه ها کمتر ردپایی می توان از خلق حماسه های ملی این سرزمین در دهه های اخیر یافت ونه در سطح عمومی می توان محصولات فرهنگی چشمگیری در حوزه ادبیات و فیلم و رمان و... یافت درحالی که اندک محصولات تولید شده که روح حماسی بالایی داشته اند به شهادت آمار و ارقام، بسیار مورد اقبال قرارگرفته اند که نشانه عطش جامعه به پذیرش و روبرو شدن با اسطوره ها و ناکامی بخش فرهنگ در عرضه آنها بوده است .
کشوری که ارکان آن فرهنگی است اگر نتواند سالانه چند رمان، چند فیلم، چند سریال و چند جشنواره بزرگ ملی در طراز جهان داشته باشد سهم خود را در ایجاد فضای تنفسی حماسه ایفا نکرده است .

 

ز) الزامات حماسه سازی در بخش فرهنگ :

 

1- تولید و حرکت در گفتمان حماسه محور :

برای ایجاد فرهنگ حماسی لازم است گفتمان حماسه محور جایگزین سایر گفتمان های رایج و حاکم بر فضای فرهنگی کشور گردد و تمام عناصر فرهنگی کشور در چارچوب همین گفتمان سیر و تنفس کند.

2- ملی نگری :

لازمه ایجاد فضای حماسه در حوزه فرهنگ، نگاه ملی به رویدادهای بزرگ سیاسی اقتصادی و پرهیز از نگرش جناحی ،فردی و گروهی به اقدامات کلان ملی است. برای بخش فرهنگ، اقدامات ملی باید در راس باشد و این که آن را دولت، گروه، حزب یا جریان خاصی رقم زده است فرع می باشد. وظیفه بخش فرهنگ ایجاد فضای افتخار آفرین نسبت به هر رویداد ملی است.

3- ایجاد پیوند تاریخی میان گذشته و آینده ملت :

برای ایجاد فضای تنفسی حماسه ساز لازم است یک ملت خود را در بستری حماسه آفرین بداند و یقین کند که درگذشته و حال ،صلاحیت و توان خلق حماسه های بزرگ را داشته و دارد و فرهنگ " ما می توانیم " در عمق وجود او جاری و ساری باشد.

4- پرهیز از قهرمان کشی :

آفت بزرگ هر نظام فرهنگی، به زیر کشیدن قهرمانان ملی در عرصه های گوناگون سیاسی، اقتصادی و فرهنگی است. قراردادن قهرمانان ملی در ردیف اعضای یک گروه یا حزب خاصی و مصادره نمودن چهره های ملی به عنوان اعضای یک جریان سیاسی و فرهنگی و اقتصادی خاص، آنان را به افراد عادی تبدیل و قدرت خلق حماسه با وجود ایشان را به شدت کاهش می دهد. بخش فرهنگ لازم است فهرستی از قهرمانان ملی این سرزمین را تنظیم وبا آنان برخرد ملی و نه جناحی داشته و بر ملی بودن ایشان همواره توافق داشته باشد.

5- ایجاد زمینه آشنایی با ضد قهرمانان :

در کنار شناخت قهرمانان ملی، نسل های مختلف یک ملت باید با ضد قهرمانان که همواره درصدد نابودی یا ناکارآمدی اقدامات یک ملت بوده اند آشنا باشند و همواره آنان را همچون دیو سیاه خود بشناسند.

6- پرهیز از شبهه افکنی در حماسه ها :

بسیاری از ملتها و دولتها برای ایجاد پیوستگی ملی به جعل و خلق حماسه های دروغین ملی می پردازند که در اصل رخداد آنها هیچ اتفاق نظر تاریخی نبوده است اما از سوی دیگر گاه شاهدیم که در فرعیات یک رویداد تاریخی – ملی که در اصل آن هیچ تردیدی نیست شبهه افکنی رخ می دهد که اساس آن را زیر سؤال برده یا قدرت حماسه آفرینی از آن را می گیرد. ایجاد شبهه در تاریخ خاتمه جنگ تحمیلی یا مسائل مرتبط با فتح خرمشهر و... از جمله مواردی است که بی جهت، یک حماسه ملی که هیچ شکی در اصل آن نیست را به سبب کم توجهی ها و یا اغراض خاص از جنبه اسطوره ای خود ساقط و باعث می شود تا نقش حماسه ای خود را ایفا نکند. بخش فرهنگ وظیفه دارد با تولید محتوا و تبیین و تبلیغ و ترویج آن ها، باورهای ملی در خصوص یک حماسه را تقویت و بریک مبنای ثابت و محکم استوار سازد.

7- امیدآفرینی :

حماسه ها جز در فضای سرشار از امید ایجاد نمی شود. امیدآفرینی در سطح کلان یکی از بهترین کارکردهای بخش فرهنگ در تولید حماسه است. جامعه و ملتی که در عمق باورهای خود به امکان تولید و خلق حماسه ها باور دارد می تواند حماسه ساز شود و اگر به توان خود در خلق حماسه ها ایمان و امید نداشته باشد به روز مرگی عادت خواهد کرد.

8- برنامه محوری بخش فرهنگ برمبنای حماسی :

فرهنگ ،یک کل واحد است که اگر چه در تنوع فعالیت ها نیازمند دستگاه های مختلف و قالب های عرضه محتوایی گوناگون است اما روح و برنامه همه آنها باید واحد و مبتنی بر یک دستورالعمل مشخص باشد. خنثی سازی اقدامات و فعالیت های هر دستگاه فرهنگی توسط دستگاه های دیگر فرهنگی آسیبی است که گاه ناخودآگاه و گاه آگاهانه رخ می دهد و تلاش ها و اقدامات یک نهاد فرهنگی را خنثی می سازد. بخش فرهنگ، علاوه بر چشم انداز واحد نیازمند نقشه راه واحد است که سهم هردستگاه فرهنگی را در تحقق یکی از محورهای آن مشخص نموده وبر اجرا و مؤثر بودن آن نظارت گردد.

9- پیوست فرهنگی داشتن هر رویداد ملی :

برای ایجاد فضای تنفسی حماسه ساز در کشور باید مدام به تزریق روح حماسه پرداخت و بر این اساس لازم است با لحاظ سایر الزامات فوق ،چند رویداد سیاسی و اقتصادی و فرهنگی را به عنوان رویدادهای ملی تلقی و صرف نظر از تعلق به حزب و گروه خاصی، نسبت به ایجاد رویکرد حماسی در خصوص آن ها به فرهنگ سازی پرداخت. در این زمینه لازم است صورت بندی خلق حماسه ،قهرمانان آن رویداد ،ضد قهرمانان آن و جنبه های ملی و اسطوره ای آن را برجسته نمود و با خلاقیت هنری و ادبی به ثبت آن رویداد به عنوان یک رخداد ملی در اذهان و حافظه ملت پرداخت .
به عنوان مثال می توان از فرستادن ماهواره ها و موشک ها به فضا یاد کرد که می توان با زمان بندی روشن و طراحی پیوست فرهنگی و تبلیغی مناسب در قالب روز شمار این رویداد ملی قبل و بعد از آن به خلق یک هیجان ملی و طبعا یک افتخار ملی اقدام نمود به گونه ای که پس از آن، هر کودک و نوجوان، همان گونه که از پیروزی یک تیم ورزشی در سطح ملی و محلی خوشحال می گردد از آن رویداد به عنوان یک خاطره تاریخی یاد کند چنان که در جریان رفتن تیم ملی فوتبال ایران به جام جهانی که نه یک حماسه و نه یک اقدام قهرمانانه و نه یک خرق عادت برجسته تلقی می شد، خاطره ای شیرین در اذهان جوانان ایران باقی ماند .
از همین جمله است پخش زنده برخی رویدادهای ملی همچون اعلام نتایج المپیادهای علمی جوانان ایران با لحاظ پیوست مناسب و چهره سازی از هریک از این قهرمانان علمی پیش از برگزاری این المپیادها و...

10- تولید و مدیریت محتوا در سازمان های فرهنگی با رویکرد حماسی :

هر دستگاه فرهنگی صرف نظر از وظیفه دستگاهی خود یک وظیفه کلان دارد و آن تولید محتوای مناسب با وظایف خود جهت ایجاد و خلق حماسه های مختلف است. دستگاه های فرهنگی متولی مکتوبات وظیفه نگارش کتب، مقالات و مطالب علمی مختلف در حوزه خلق حماسه های سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و وظیفه دستگاه های سمعی و بصری، خلق حماسه های ملی در ابعاد عمومی و با رویکرد ترویجی و تبلیغی است که البته تنها براساس یک نقشه راه واحد فرهنگی قابل تحقق خواهد بود. برهمین اساس لازم است دستگاههای سیاستگذار و ناظر فرهنگی، ضمن تدوین نقشه راه دستگاه های فرهنگی جهت تدوین و تبیین و خلق حماسه های علمی شاخصه های اثر سنجی و عملکردی مناسب برای سنجش تاثیر اقدامات دستگاه ها در تولید حماسه های ملی یا انحراف از مسیر حماسه آفرینی را نیز تدوین نمایند.

 

ح) نهاد کتابخانه های عمومی و حماسه سازی :

 

بی شک سهم و نقش دستگاههای فرهنگی در تولید فضای حماسی یکسان نیست و هریک در این زمینه نقشی متفاوت دارند.
دستگاههای متولی فرهنگ تخصصی همچون وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در نهادینه سازی بلند مدت فرهنگ حماسه نقش موثرتری دارند در حالی که شاید در ایجاد فرهنگ عمومی حماسه درصدی از توان صدا و سیما را نداشته باشند و یا نهاد هایی مثل سازمان تبلیغات اسلامی وظایفی دارند که با وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم سطحی نداشته باشد. دراین بین، کتابخانه های عمومی گرچه ممکن است نقشی فراگیر و حیاتی در ایجاد فرهنگ تخصصی یا عمومی حماسه سازی به اندازه برخی دستگاه های زودبازده فرهنگی نداشته باشند اما نمی توان از تاثیرات مختلف محیطی و محتوایی آنها به سادگی گذشت.
بیش از سه هزار محیط آماده همراه با پنج هزار مشاور امین و تزریق سالانه میلیاردها تومان کتاب با محتواهای گوناگون و چند میلیون مراجعه کننده مستقیم و غیر مستقیم، ظرفیتی است که قابلیت توجه حداقل در سطح مدیران این مجموعه را دارد و لذا مدیران این مجموعه نیز همچون سایر متولیان حوزه فرهنگ ، تلاش وافری برای برنامه ریزی در این عرصه آغاز نموده اند و در این مسیر البته هدایت و راهنمایی اهالی فرهنگ را مسالت دارند.
در سطح کلان، کتابخانه های عمومی درچند بخش تولید محتوا ، توزیع محتوا ، تبلیغ و ترویج محتوا ، آموزش نیروی انسانی، نقد محتوا ، بزرگداشت مفاخر و قهرمانان ملی و محلی ،برگزاری سیرهای مطالعاتی ، برگزاری نشست های هویتی و تاریخی در حوزه انقلاب اسلامی برگزاری مسابقات متعدد فرهنگی در سطح ملی و مجازی ، بهره گیری از ایستگاه های مطالعه، انتشار و ترویج کتب صوتی و بلوتوثی ،مشارکت جویی نیکوکاران برای رقم زدن حماسه ای بزرگ در کتابخانه سازی و کتابخوانی و ده ها فعالیت هدفمند دیگر در راستای حماسه سازی در عرصه های سیاسی و اقتصادی با لحاظ شرایط پیش گفته می توانند فعالانه به دمیدن هوای تازه در فضای تنفسی حماسه آفرین کشور بپردازند که امید است با بهره گیری از اندیشه فرهیختگان بویژه کتابداران ارجمند سراسر کشور تدوین و اجرا گردد. انشاالله.


 

نوشته شده توسط حسین رضایی در جمعه 4 مرداد 1392

سال حماسه سیاسی وحماسه اقتصادی (

مطالب گذشته

:: تفاوت حماسه با جهاد
:: حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی دو راهبرد حساس
:: حماسه یعنی یک « نماد »
:: حماسه اقتصادی و ده اصل مغفول در بانکداری ایران
:: هفت جرعه جهادی برای حماسه اقتصادی
:: ایرانیان سابقه حماسه اقتصادی دارند
:: قطار حماسه سیاسی و اقتصادی بر روی ریل کشور
:: شش چالش پیش روی حماسه اقتصادی
:: حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی ، اهدافی که به آن خواهیم رسید
:: حماسه آفرینی سیاسی و اقتصادی از نگاه یک فرمانده شهید
:: حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی و نقش مساجد
:: نسکافه وحماسه اقتصادی
:: وحدت بینشی، شرط حماسه سازی سیاسی و اقتصادی
:: آینده امیدوارانه بنام سال حماسه سیاسی و اقتصادی
:: 20دستاورد نامگذاری سال ۹۲ به عنوان سال حماسه سیاسی و اقتصادی
:: حماسه اقتصادی علیه جنگ اقتصادی
:: شاخص‌ها و مصادیق حماسه در اقتصاد
:: حال ما دَوَران میان حماسه سیاسی و اقتصادی
:: اهمیت همگرایی در ایجاد حماسه سیاسی و اقتصادی
:: کشور نیازمند حماسه سازی سیاسی و اقتصادی

:: لیست کامل مطالب ارسالی


 

درباره وبلاگ


با سلام
هدف از ایجاد این وبلاگ انتخابات ریاست جمهوری یازدهم است که 24خرداد1392 در ایران برگزار می شود وبنده تصمیم گرفتم با ایجاد این وبلاگ از این همت ملی وبرگزاری انتخاباتی اسلامی ومردمی حمایت کنم:وبتوانم در این جنگ نرم در فضای مجازی حضور داشته باشم وبگویم :رهبرم :سید علی خامنه ای تنها نیست.
دراین جا توجه شما را جلب می کنم به فرموده های رهبری :
((مردم ‏سالاری دینی با حرف نمی‌شود؛ مردم‏سالاری دینی با شرکت مردم، حضور مردم، اراده‏ ی مردم، ارتباط فکری و عقلانی و عاطفی مردم با تحولات کشور صورت می‌گیرد؛ این هم جز با یک انتخابات صحیح و همگانی و مشارکت وسیع مردم ممکن نیست. این مردم‏سالاری، عامل پایداری ملت ایران است.))

درباره خودم((مدیر وبلاگ)):
دانش آموز سال سوم نظری رشته تجربی ومتولد خردادماه 73می باشم.

برای اطلاعت بیشتر درباره سوابق وبلاگنویسی من می توانید به قسمت وبلاگهای من در منوی وبلاگهای من مراجعه کنید

با تشکر
حسین رضایی
مدیر وبلاگ:
حسین رضاییلینک دوستان


:: gy
:: ل
:: جشنواره وبلاگنویسی تبیان قم
:: فعالیت انتخاباتی من در تبلاگ تبیان
:: وبلاگ سابق من برای انتخابات نهم مجلس
:: ستاد انتخابات کشور
:: اخبار انتخابات92
:: موج حضور
:: انتیران
:: تبیان
:: فصل حماسه
:: جشنواره وبلاگنویسی حماسه حضور
:: مسابقه وبلاگنویسی ولایت وامامت
:: مسابقه وبلاگنویسی راهکارهای خلق حماسه سیاسی وحماسه اقتصادی
:: من در انتخابات شرکت می کنم تا...
:: مسابقه وبلاگنویسی حماسه سیاسی وحماسه اقتصادی
:: دومین جشنواره انتخابات تجلی حماسه سیاسی
:: مسابقه وبلاگنویسی عزم حماسه
:: مسابقه وبلاگنویسی حماسه حضور
:: مسابقه وبلاگنویسی انتخابات(مبین)
 
:: لیست کامل پیوندها

لوگوی ما


انتخابات 92،انتخاباتی پرشور وحماسه ساز

 


 

آرشیو ماهانه

:: مرداد 1392
:: تیر 1392
:: خرداد 1392
:: اردیبهشت 1392
:: فروردین 1392
:: اسفند 1391
:: بهمن 1391
:: دی 1391
:: آذر 1391
:: آبان 1391

::
لیست کامل آرشیو ماهانه