تبلیغات
انتخابات سال 92،انتخاباتی پرشور وحماسه ساز

  فارسی   English   Arabic              راهکارهای حماسه سیاسی واقتصادی                  اصول رقابت              نقشه دشمن          ویژگی نامزد اصلح           تجربیات هشتاد و هشت

منوی وبلاگ

:: صفحه نخست
::
تماس با ما
::
ایمیل ما
::
لینك آر اس اس
::
آرشیو مطالب

موضوعات

:: راهکارهای حماسه سیاسی واقتصادی
:: رهنمودهای امام خامنه ای(مدظله العالی)وامام خمینی (ره)درباره انتخابات ریاست جمهوری یازدهم
:: دستنوشته های انتخاباتی من
:: مناظرهای انتخاباتی
:: نشریه کلام امام
:: ملاک ها و معیارهای وویژگی های انتخاب اصلح
:: آثار و نتایج حضور گسترده مردم در انتخابات
:: انتخابات از نگاه دیگر
:: بایسته های اخلاقی انتخابات
:: وظایف رئیس جمهور آینده
:: نشاط سیاسی و اراده ملت
:: اخلاق رسانه ای
:: انتخابات نماد وحدت و عزت
:: التزام به قانون گرایی در رقابت های انتخاباتی
:: روشنگری در انتخابات
:: انتخابات وآرامش سیاسی
:: انتخابات و نقش مردم در خلق حماسه حضور
:: نقش مردم در انتخابات
:: جایگاه و کارکردهای شوراهای اسلامی شهر و روستا
:: جایگاه ریاست جمهوری و قوه مجریه در قانون اساسی
:: انتخابات تجلی مردم سالاری دینی
:: انتخابات 92 ورسانه های بیگانه و دشمنان انقلاب اسلامی
:: رسانه ملی و خلق حماسه سیاسی
:: انتخابات، مظهر حماسه ملّی
:: شرایط ومیزان اثرگذاری انتخابات 92در منطقه
:: بصیرت و ولایت
:: روحیه نشاط و امید، زمینه ساز خلق حماسه"حضور گسترده"
:: اخبار انتخابات ریاست جمهوری یازدهم
:: اهمیت حضور مردم در انتخابات وهجمه دشمن برای تضعیف وکم جلوه دادن
:: نقش وجایگاه شورای نگهبان
:: نامزدهای اصلاح طلب
:: نامزدهای اصولگرا
:: نامزدهای احتمالی
:: دانلود فایل های پاورپوینت پیرامون انتخابات
:: پیامک وتصاویروکلیپ های انتخاباتی
:: حماسه سیاسی از دیدگاه امام خمینی
:: حماسه اقتصادی از دیدگاه امام خمینی
:: وجه تسمیه سال حماسه سیاسی وحماسه اقتصادی
:: نقش جوانان در حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی
:: حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی از منظر مقام معظم رهبری
:: نقش نخبگان در حماسه سیاسی
:: حماسه سیاسی و انتخاب اصلح
:: منظور از حماسه سیاسی در کلام رهبری
:: نقش زنان در خلق حماسه سیاسی
:: ضعف ها و قوت های دولت یازدهم
:: سخنان مقام های ارشد نظام جمهوری اسلامی ایران درباره انتخابات ریاست جمهوری یازدهم
:: تبعین نقش رسانه های خارجی در تضعیف حماسه سیاسی
:: (حماسه سیاسی واقشار مردم)

موضوعات

حماسه های پایدار
ا
مسابقه وبلاگنویسی حماسه(مرکزی)
جشنواره وبلاگنویسی انتخابات(تهران)
منظور از حماسه سیاسی درکلام رهبری(رضا)
حماسه پایدار
صفحه ویژه انتخاباتی در سایت رهبرم
شاخص انتخابات
فهم ملت
دشمن شکن
ملاک ومعیار انتخاب اصلح
عزم حماسه-بصیرت سیاسی
رای من ثمره خون شهدا...
شاهسنایی
رای یک ایرانی
ما همه رهسپاریم
شکوه حضور
جوان ولایتی
این عمار
مقتدر مظلوم
انتخابات سال 92
حماسه سیاسی وحماسه اقتصادی
جنگ نرم
حامیان ولایت
حامیان ولایت سید علی
وبلاگهای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم
سپاه سایبری
سید ما مولای ما دعا کن برای ما
رزمنده مجازی
جبهه فرهنگی فاطمیون
بصیرت بسیجی
حامیان ولایت سید علی
حماسه های پایدار
عصرظهور
آرشیو پیوند ها ارسال پیوند

نظرسنجی

با توجه به انصراف حداد عادل و عارف از ادامه رقابت ها/ رئیس جمهور منتخب شما کدامیک از شخصیت ها می باشد؟ آمار وامکانات دیگر

نویسندگان :
:: حسین رضایی

گرافیک وطراح قالب وبلاگ :حسین رضایی

آپلود عکس 

 جشنواره وبلاگ نویسی جهاد سایبری اورموی

 

 


پیام وبلاگ

 

تفکر اقتصادی انقلاب اسلامی چیست؟
مرتبط با : راهکارهای حماسه سیاسی واقتصادی

با وقوع انقلاب اسلامی این اندیشه در اذهان جهانیان شکل گرفت که انقلاب ایران وابسته به کدام جریان جهانی خواهد بود؟ آیا خط سرمایه‌داری انتخاب شود و یا خط غیر سرمایه‌داری و سوسیالیستی؟با نگاهی به­ کتب تاریخ عقاید اقتصادی می­توان این کتب را سرشار از مجادله‌های فکری و فلسفی در حوزه‌ی اقتصاد و سیاست‌­گذاری­های اقتصادی یافت. این امر بیان­گر این مهم است که از همان بدو پیدایش تفکرات اقتصادی؛ درگیری‌ها بین متفکران اقتصادی در حوزه‌ی تحلیل و سیاست­گذاری­های اقتصادی وجود داشته است. منشأ این درگیری‌ها و اختلاف‌ها را می­توان در ایدئولوژی­ها و جهان‌بینی‌های مکاتب و جریان­های فکری طرف نزاع جست­و­جو کرد. در عصر حاضر نیز این درگیری‌ها کماکان باقی است و می­توان نمونه­هایی از این درگیری‌ها را در اقتصاد ایران ملاحضه نمود.

 

منشأ ترویج و ورود این درگیری‌ها به ایران، نظام آموزشی حاکم بر دانش آموزان و دانشجویان است. چیدمان نظام آموزش ایران قبل و پس­از انقلاب و فارغ­التحصیلان ایرانی خارج از کشور که به فراگیری رشته‌ی اقتصاد پرداخته­اند و وارد سیستم آموزش اقتصاد در ایران شده‌اند در شکل‌گیری این ساختار آموزشی مؤثر بوده است البته بستر مکانی-زمانی وقوع انقلاب اسلامی و حوادثی که در جهان اقتصاد و در گوشه و کنار جهان رخ داد بر شکل‌گیری جریان‌های اقتصاد سیاسی ایران و نظام آموزشی ایران بی­تأثیر نبوده است.

 

در جمهوری اسلامی ایران شاهد قانون­گذاری، اجرا و تصویب طرح­ها و برنامه­های اقتصادی بیشماری بوده­ایم و در برهه­های مختلف تاریخ اقتصاد سیاسی جمهوری اسلامی ایران شاهد نقش­آفرینی­ها و القای سیاست­ها و تجویز­های مختلف گروه­ها و تفکرات اقتصاد سیاسی می‌باشیم. این جریان‌ها و گروه­های اقتصاد ­سیاسی دارای اصول و مبانی فکری-فلسفی بوده که سیاست‌ها و تجویزات خود را بر مبنای آن بنا کرده­ و ساختار و نظام اقتصادی کشور را در طی این سه دهه از انقلاب شکل داده­­اند و در لحظه­های سرنوشت ساز به جهت­دهی حرکت نظام، انقلاب و مدیریت اقتصاد کشور پرداخته­ و به تجویز سیاست­های اقتصادی همت گمارده­اند. از این رو با توجه به این ضرورت در سلسله یادداشت‌هایی به تبیین اثرگذاری این جریان‌ها بر اقتصاد ایران می‌پردازیم.

 

جریان‌های مؤثر در تدوین قانون اساسی

 

انقلاب اسلامی هم‌زمان با جنگ سرد بین دو ابر قدرت شرق و غرب اتفاق افتاد. در این دوران هر کدام از این دو ابر قدرت با توجه به مبانی هستی‌شناسی و معرفت‌شناسی خود، تئوری خاصی جهت اداره‌ی امور اقتصادی و برنامه­ای برای اقتصاد جهانی داشتند. ابرقدرت غرب مدعی نظام مبتنی بر آزادی فردی و اقتصاد مبتنی بر بازار و لیبرالیسم اقتصادی و به تعبیر طرفداران نظام رقیب (فریبرز رئیس دانا) بود به نحوی که بازار را تعیین کننده‌ی قیمت­ها و تعادل­ها می­دانستند و چنین شعار می­دادند که «اجازه دهید بشود؟؟» اما نظام شرق که خود را مبتنی بر نظام فکری «مارکس» و براساس ماتریالیست دیالکتیک که از مبدعات مارکس و برگرفته از آموزهای «هگل» و «فویرباخ» بود، داعیه‌دار اداره‌ی جهان براساس نظام مبتنی بر برنامه‌ریزی بود.

 

مبنای این نظام براساس برنامه‌ریزی متمرکز بوده که همه‌ی عناصر نظام اقتصادی از جمله قیمت­ها و توزیع تحت یک حکومت مقتدر مرکزی اداره می­شد. در چنین شرایطی که دو ابرقدرت در نزاع بوده و هرکدام داعیه‌دار اداره‌ی جهان بودند تا بدین طریق تفوق خود را بر دیگری بیان دارند. نزاع­ها و بحران­هایی چون: بحران برلین (1961م.)، جنگ ویتنام (1959-1975م.)، بحران موشکی کوبا (1962م.)، جنگ افغانستان (1979-1989م.) و اقدام‌ها و بحران­های دیگر گویای شدت این رقابت بین دو ابرقدرت در جهان بود. در چنین شرایطی و در زمانی که منطقه‌ی خاورمیانه تحت نزاع و کنترل ابرقدرتی شرق که از جمله می­توان به عراق، افغانستان، جمهوری­های عربی منطقه و کشورهای شمال ایران که تحت کمونیسم جهانی بودند اشاره کرد، بود؛ جرقه­های انقلاب اسلامی در ایران شروع شد.

 

با وقوع انقلاب اسلامی این اندیشه در اذهان جهانیان شکل گرفت که انقلاب ایران وابسته به کدام جریان جهانی خواهد بود؟ آیا خط سرمایه‌داری انتخاب شود و یا خط غیر سرمایه‌داری و سوسیالیستی؟ (احمدی امویی، 1382، 10) حضرت امام خمینی (ره) در تبیین جهت‌گیری نظام اسلامی در پاسخ به این سؤال بیان داشتند که مکتب اسلامی به هیچ‌کدام یک از تئوری‌های غربی و شرقی وابسته نخواهد بود و به تبع نظام اقتصادی آن نیز مستقل از این دو نظام است. با وقوع انقلاب، شورای انقلاب اداره‌ی امور کشور را به دست گرفت. در این زمان ایران تحت تأثیر روحیات انقلابی و متأثر از شعار عدالت، مساوات و مبارزه با مظاهر سرمایه­داری بود؛ از این رو با تملیک دارایی­های سران و عناصر وابسته به رژیم، رنگ و بوی انقلابی به خود گرفت.

 

این عمل نه‌تنها به عناصر رژیم سابق بلکه به سرمایه­داران آن زمان نیز سرایت کرد و موج ملی شدن صنایع را به راه انداخت. این حرکت که از آن تعبیر به دولتی شدن اقتصاد می­شود این تفکر را ایجاد کرد که در انقلاب ، جهت‌گیرهای سوسیالیستی و علاقه‌مند به دولتی کردن اقتصاد وجود دارد­. شورای انقلاب که متشکل از سلیقه­ها و افکار مختلف و گاه حتی معارض بود تحت تأثیر این رویکرد به کمک موج انقلابی آمده و با تصویب قوانینی چند به این موج مصادره‌ی اموال کمک نمود. با تشکیل مجلس خبرگان قانون اساسی، کشور که تحت نفوذ تفکرات چپ و راست می­بود، ترس از آن می­رفت که مجلس خبرگان و منتخبان ملت نیز متأثر از این اندیشه­ها کشور را به سمت یکی از دو جریان غالب یعنی غرب و شرق هدایت نمایند.

 

امام امت در پیامی به مجلس خبرگان قانون اساسی این مهم را تذکر داده و بیان داشتند: «من با کمال تأکید توصیه می‌کنم که اگر بعضی از وکلای مجلس تمایل به مکاتب غرب یا شرق داشته یا تحت تأثیر افکار انحرافی باشند، تمایل خودشان را در قانون اساسی جمهوری اسلامی دخالت ندهند و مسیر انحرافی خود را از این قانون جدا کنند، زیرا صلاح و سعادت ملت ما در دوری از چنین مکتب‌هایی است که در محیط خودشان هم عقب زده شده و رویه شکست و زوال است.» (موسوی خمینی،1364،6)

 

این پیام که توسط آقای هاشمی رفسنجانی در مذاکره‌های تدوین قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 28 مردادماه 1358 قرائت شد، ضمن تذکر وجود تفکرات وابسته به شرق و غرب که در نمایندگان حاضر در مجلس بررسی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران وجود دارد از ایشان خواستند که این تمایلات خود را در فرآیند تصویب قانون اساسی وارد نکنند. تذکر امام مبنی بر نهراسیدن از اعلام نظر روحانیون حاضر در مجلس از جنجال­های رسانه­ای روزنامه­ها و غرب‌زدگان گویای تسلط غرب‌زدگان در آن احوال بر رسانه­ها و فضای عمومی کشور می­باشد. «علمای اسلام حاضر در مجلس اگر ماده‌ای از پیش‌نویس قانون اساسی و یا پیشنهادهای وارده را مخالف با اسلام دیدند، لازم است با صراحت اعلام دارند و از جنجال روزنامه­ها و نویسندگان غرب‌زده نهراسند که اینان خود را شکست خورده می‌بینند و از مناقشات و خرده‌گیری‌ها دست بردار نیستند.»(موسوی خمینی، 1364، 6)

 

نفوذ سرمایه‌داری و روحیه‌ی ضد سرمایه­داری که در بین نمایندگان خبرگان تدوین قانون اساسی وجود داشت آنان را به اعلام موضوع علیه نظام سرمایه­داری کشاند به گونه­ای که آقای «اکرمی» یکی از اعضای مجلس خبرگان در سخنانی خواستار برچیده شدن نظام سرمایه­داری از کشور شدند که از زمان گذشته باقی مانده بود.[1]‌توجه ویژه‌ی نمایندگان تدوین قانون اساسی به اقشار مستضعف و صحبت از برابری و برادری اقوام و گروه­ها گویای توجه بیش­ از پیش به این آرمان انقلاب در تدوین قانون اساسی و در نظر خبرگان ملت بود. این توجهات در نطق­های پیش از دستور و تذکرات در حین دستور مجلس خبرگان خودنمایی می­کرد.  

 

به عنوان مثال آقای «کیاوش» از اعضای مجلس خبرگان در جلسه‌ی سوم تدوین قانون اساسی در 29 مردادماه 1358 در بیان اهدافی که قانون اساسی باید بدان­ها همت گمارد چهار هدف اصلی را بر شمردند. در میان این اهداف، هدف دوم ایشان دگرگونی و اصلاحات چشم‌گیری در وضع زندگی مردم (غذا و مسکن و بهداشت و غیره) پیش آورد. در مورد نیازهای اساسی و هدف سوم ایشان در مورد برابری روابط اجتماعی مستضعفین را بهبود بخشد، رفع ظلم کند و محرومان را نجات دهد، برادری و برابری برقرار کند روح توحید و وحدت را متجلی سازد.[ 2](1364، 49) بود.

 

آقای «مراغه­ای» (از اعضای مجلس خبرگان) نیز در همان جلسه به ضرورت توجه اهداف اسلام و انقلاب پیرامون تأمین معیشت و عدالت اجتماعی اشاره کردند. (1364، 47) توجه به عدالت اجتماعی و تأمین زندگی مردم به حدی بود که پیشنهادهایی همچون تصویب قوانینی برای حمایت از کارکنان شرکت­های خصوصی مطرح می­شد.[3]

 

این روحیه‌ی ضدسرمایه‌داری را بایستی تحت تأثیر فضای فکری دهه‌ی ۴۰ و اوایل دهه‌ی ۵۰ دانست که فضای فکری خاص آن دوران بود. نظام سرمایه‌داری در یک طرف به عنوان سمبل ظلم و نابرابری شناخته می‌شد و در طرف مقابل چین و شورویی قرار داشتند که با ادبیاتی انقلابی در مقابل جهان سرمایه‌داری ایستاده بودند و فریاد عدالت سر بر می‌آوردند. ابتکار عمل در مبارزه برضد سرمایه‌داری از آمریکای جنوبی گرفته تا آسیا و آفریقا با مارکسیسم بود. این توجهات به این دلیل بود که مارکس، فریاد جامعه‌ی بدون طبقه و حکومت کارگری و نفی امپریالیسم را سر می‌داد. در همین راستا برخی علما و بزرگان داخلی نیز کتاب‌هایی را در زمینه‌هایی از قبیل مالکیت و اقتصاد اسلامی تألیف و منتشر کردند.

 

این کتب مالکیت خصوصی را فاقد اعتبار می‌دانستند و حکومت را در تصرف و سلب مالکیت مبسوط الید بیان می‌کردند. بدین ترتیب برداشت‌های چپ وارد فرهنگ دینی ما شد و واژه‌ها با کمی انعطاف بومی شدند. امپریالیسم جای خود را به استکبار داد و مستضعف جایگزین کارگر شد و جامعه‌ی بی‌طبقه نیز به جامعه‌ای با طبقه توحیدی تغییر نام داد، اما در مقابل تفکراتی جریان داشت که بر اهدافی دیگر تأکید داشتند، البته اهداف آن‌ها به مباحث عدالت و برابری بی­توجه نبود، بلکه اهداف و الزاماتی دیگر را برای تدوین قانون اساسی قائل بودند.[4]

 

 با اتمام کار مجلس خبرگان قانون اساسی و تصویب آن توسط مردم در 12 فروردین 1358، نظام اقتصادی ایران، متأثر از آرمان­های انقلاب اسلامی و بنا به اصل سوم قانون اساسی بایستی بر اساس «پی‌ریزی اقتصادی صحیح و عادلانه بر طبق ضوابط اسلامی» (قانون اساسی، اصل 3) باشد و بدین طریق آمال انقلابی مردم ایران که همانا حاکمیت اسلام در تمام شئون کشور بود در قانون اساسی ریشه دواند.(*)

 

 پی‌نوشت‌ها؛

 

[1] . آقای اکرمی از اعضای مجلس خبرگان در جلسه‌ی سوم خبرگان قانون اساسی پیشنهاد دادند که: «پیشنهاد می‌شود فقهای عظام حاضر در مجلس با استفاده از ولایتی که دارند در مورد زدودن آثار تکاثر و سرمایه­داری فعلی که از قبل ریشه گرفته، اقدام جدی به عمل آورند.» (1364،51)

 

[2]. نیز آقای فاتحی از اعضای مجلس خبرگان در سخنان پیرامون پیش‌نویس قانون اساسی در چهارمین جلسه خبرگان ملت بیان داشتند که: «ما باید عظمت این مجلس بعد از انقلاب را درک بنماییم، 35 میلیون جمعیت رنجدیده و ستم کشیده ما منتظرند ببینند شما از طریق اسلامی چه علاجی برای دردهای اجتماعی ارائه می‌دهید. فقر، بی‌عدالتی، گرفتاری، بیکاری و تجمع ثروت در دست عده‌ای از راه نامشروع وضع جامعه‌ی ما است و خلاصه حقِو از دست رفته‌ی ملت را به آنان بدهید.» (1364،69)

 

رحمانی نیز به ذکر مصادیق بی­­عدالتی در جامعه و ضرورت اصلاح روند سابق پرداخت: «برای تأمین معاش قشرهای محروم مملکت از هرگونه هزینه‌های تجملی و تشریفاتی در سطح کشور خودداری و سرمایه‌های مملکت را برای نجات مستضعفین و طبقات محروم به بکار بگیرند. حقوق کارمندان با اختلاف فاحشی که دارد عادلانه نبوده تساوی حقوق اجرا شود و بین کارکنان زحمتکش محروم و طبقه‌ای که در رأس ادارات و وزارتخانه‌ها هستند اختلاف فاحشی نباشد و حداقل معیشت برای عموم منظور شود.»(1364 ،82)

 

[3]. آقای عرب از اعضای مجلس خبرگان، در جلسه‌ی چهارم تدوین قانون اساسی پیشنهاد دادند که: «مقررات استخدامی کلیه‌ی کارخانجات در سراسر مملکت اعم از ساعات کار و حقوق و مزایا و استخدام و بازنشستگی و بیمه با در نظر داشتن شرایط بدی آب و هوا باید زیر چتر و پوشش یک قانون قرار بگیرد.»

 

[4]. همچون تذکر آقای حیدری در مجلس خبرگان قانون اساسی که بیان داشتند: اصل حرمت و آزادی انسان‌ها در چارچوبه‌ی احکام اسلامی باید تأیید گردد و معتبر باشد.


 

نوشته شده توسط حسین رضایی در یکشنبه 30 تیر 1392

سال حماسه سیاسی وحماسه اقتصادی (

مطالب گذشته

:: تفاوت حماسه با جهاد
:: حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی دو راهبرد حساس
:: حماسه یعنی یک « نماد »
:: حماسه اقتصادی و ده اصل مغفول در بانکداری ایران
:: هفت جرعه جهادی برای حماسه اقتصادی
:: ایرانیان سابقه حماسه اقتصادی دارند
:: قطار حماسه سیاسی و اقتصادی بر روی ریل کشور
:: شش چالش پیش روی حماسه اقتصادی
:: حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی ، اهدافی که به آن خواهیم رسید
:: حماسه آفرینی سیاسی و اقتصادی از نگاه یک فرمانده شهید
:: حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی و نقش مساجد
:: نسکافه وحماسه اقتصادی
:: وحدت بینشی، شرط حماسه سازی سیاسی و اقتصادی
:: آینده امیدوارانه بنام سال حماسه سیاسی و اقتصادی
:: 20دستاورد نامگذاری سال ۹۲ به عنوان سال حماسه سیاسی و اقتصادی
:: حماسه اقتصادی علیه جنگ اقتصادی
:: شاخص‌ها و مصادیق حماسه در اقتصاد
:: حال ما دَوَران میان حماسه سیاسی و اقتصادی
:: اهمیت همگرایی در ایجاد حماسه سیاسی و اقتصادی
:: کشور نیازمند حماسه سازی سیاسی و اقتصادی

:: لیست کامل مطالب ارسالی


 

درباره وبلاگ


با سلام
هدف از ایجاد این وبلاگ انتخابات ریاست جمهوری یازدهم است که 24خرداد1392 در ایران برگزار می شود وبنده تصمیم گرفتم با ایجاد این وبلاگ از این همت ملی وبرگزاری انتخاباتی اسلامی ومردمی حمایت کنم:وبتوانم در این جنگ نرم در فضای مجازی حضور داشته باشم وبگویم :رهبرم :سید علی خامنه ای تنها نیست.
دراین جا توجه شما را جلب می کنم به فرموده های رهبری :
((مردم ‏سالاری دینی با حرف نمی‌شود؛ مردم‏سالاری دینی با شرکت مردم، حضور مردم، اراده‏ ی مردم، ارتباط فکری و عقلانی و عاطفی مردم با تحولات کشور صورت می‌گیرد؛ این هم جز با یک انتخابات صحیح و همگانی و مشارکت وسیع مردم ممکن نیست. این مردم‏سالاری، عامل پایداری ملت ایران است.))

درباره خودم((مدیر وبلاگ)):
دانش آموز سال سوم نظری رشته تجربی ومتولد خردادماه 73می باشم.

برای اطلاعت بیشتر درباره سوابق وبلاگنویسی من می توانید به قسمت وبلاگهای من در منوی وبلاگهای من مراجعه کنید

با تشکر
حسین رضایی
مدیر وبلاگ:
حسین رضاییلینک دوستان


:: gy
:: ل
:: جشنواره وبلاگنویسی تبیان قم
:: فعالیت انتخاباتی من در تبلاگ تبیان
:: وبلاگ سابق من برای انتخابات نهم مجلس
:: ستاد انتخابات کشور
:: اخبار انتخابات92
:: موج حضور
:: انتیران
:: تبیان
:: فصل حماسه
:: جشنواره وبلاگنویسی حماسه حضور
:: مسابقه وبلاگنویسی ولایت وامامت
:: مسابقه وبلاگنویسی راهکارهای خلق حماسه سیاسی وحماسه اقتصادی
:: من در انتخابات شرکت می کنم تا...
:: مسابقه وبلاگنویسی حماسه سیاسی وحماسه اقتصادی
:: دومین جشنواره انتخابات تجلی حماسه سیاسی
:: مسابقه وبلاگنویسی عزم حماسه
:: مسابقه وبلاگنویسی حماسه حضور
:: مسابقه وبلاگنویسی انتخابات(مبین)
 
:: لیست کامل پیوندها

لوگوی ما


انتخابات 92،انتخاباتی پرشور وحماسه ساز

 


 

آرشیو ماهانه

:: مرداد 1392
:: تیر 1392
:: خرداد 1392
:: اردیبهشت 1392
:: فروردین 1392
:: اسفند 1391
:: بهمن 1391
:: دی 1391
:: آذر 1391
:: آبان 1391

::
لیست کامل آرشیو ماهانه